امام صادق علیه السّلام فرمودند:مَن قَرَا القُرآن و هو شابٌّ مُؤمِنٌ ، اختَلَطَ القُرآنُ بلَحمِهِ و دَمِهِ؛ *** هر جوان مؤمنی که قرآن بخواند، قرآن با گوشت و خون او را در می آمیزد. *** الامام صادق علیه السّلام- الوسائل 14/2 ***

آموزش مقام رست


  • نویسنده:مدیریت
  • تعداد بازدید:7,494 بازدید
  • موضوع :دررست

آموزش مقام رست

مقام رست

رست یاراست به معنای حقیقت و درستی است. مقام رست در میان اعراب به « اب النغمات » [نرم افزار مائده ] یا « ملک المقامات » [ملاتقی، ۱۰۸:۱۳۸۱ ] مشهور است. عده ای از استادان لحن معتقدند، قدمت مقام رست به زمان حضرت آدم (ع) بر می گردد و این مقام، اولین ناله ی نخستین انسان دست از همه چیز شسته برای بهشت است و اجرای آن را موجب برانگیخته شدن حس مردانگی، جسارت و حرکت به سوی کشف حقیقت در شنونده می دانند [ نرم افزار مائده ].

 این مقام زیر شاخه هایی دارد که هر یک با کیفیت لحنی مخصوص به خود، پیام های تأثیر گزاری از جمله: آغاز بهار، حقیقت، سرگذشت انسان های حقیقت جو، مبارزه و ایجاد تصویری زیبا از حقیقت و درستی در ذهن شنونده ایجاد می کند [ نرم افزار مائده ]. از میان استادان قرائت، استاد غلوش نسبت به دیگران اجراهای بهتری در این مقام داشته است [ ملاتقی، ۱۵۱:۱۳۸۱ ]. با بررسی تلاوت قاریان مشهور جهان و توصیه ی استادان لحن بهتر است این مقام را پس از مقامات بیات، نهاوند، سه گاه و چهارگاه ارائه کنیم. اما با توجه به توانمندی این مقام، قاریان قرآن می توانند در هر موقعیتی از تلاوت، به راحتی از آن استفاده کنند [ نرم افزار مائده ]. این مقام را می توان با مقام بیات، حجاز، نهاوند و سه گاه ترکیب کرد [ ملاتقی، ۱۰۸:۱۳۸۱ ].بهترین زمان برای اجرای این مقام، سرشب یا نیمه های شب است [ عربی القبانی، ۵۵:۱۳۷۷ ].

مقام رست

چند نمونه

 

استاد اللیثی – مقام رست

استاد منشاوی

استاد مصطفی اسماعیل

استاد سعید مسلم

لینک کوتاه :

 کد جهت بارگذاری لینک سایت در موبایل و تبلتQR:  آموزش مقام رست

درباره‌ی مدیریت

مدیریت

لطفا کلیه فیلد ها را به دقت پر کنید.


*

code