امام صادق علیه السّلام فرمودند:مَن قَرَا القُرآن و هو شابٌّ مُؤمِنٌ ، اختَلَطَ القُرآنُ بلَحمِهِ و دَمِهِ؛ *** هر جوان مؤمنی که قرآن بخواند، قرآن با گوشت و خون او را در می آمیزد. *** الامام صادق علیه السّلام- الوسائل 14/2 ***
خانه >> جدیدترین پست ها >> دانلود >> ابتهال خطبه الغدیر استاد نقشبندی در جلسه استاد مولایی ۱۳۵۲ / بسیار جالب

ابتهال خطبه الغدیر استاد نقشبندی در جلسه استاد مولایی ۱۳۵۲ / بسیار جالب

بسم الله الرحمن الرحیم

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ مولانا أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ

به گفته محسن بادپا، استاد نقشبندی به دلیل ارادت ویژه به امیرالمؤمنین(ع) در آن شب که یکی از شب‌های ماه رمضان سال ۱۳۵۲ هجری بوده، پس از افطار و در جلسه قرائت قرآن استاد مولایی در مجمع قاریان که آن شب در منزل یکی از اعضای جلسات برگزار شده بود، به اجرای ابتهالی در رابطه با واقعه غدیر خم پرداخت که هم از نظر محتوا و هم ویژگی‌های صوتی خاص و بسیار شنیدنی بوده است. افزود: با توجه به اینکه استاد بزرگ قرائت قرآن کشور، استاد مولایی روز گذشته دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافت، انعکاس یادی و خاطره‌ای از این استاد بزرگ قرائت قرآن کشور و این بزرگ‌مرد و بزرگ معلم قرآن کریم شاید این التیامی باشد بر درد تمام کسانی که امروز در غم از دست دادن این پدر بزرگوار قرآنی کشور، نالان و سوگوارند. این صوت دلنشین استاد نقش‌بندی یکی از اساتید بزرگ مصر در زمینه ابتهال شبی ضبط شد که این استاد بزرگوار مصری همچون بسیاری از اساتید مصری در جلسه استاد مولایی میهمان بودند و پس از مراسم افطار و در جلسه قرائت قرآن آن شب، به اجرای این ابتهال بسیار زیبا پرداختند. این استاد قرآن در توضیح شعر این ابتهال گفت: شعر مربوط به این ابتهال یکی از اشعار معروف کتب شیعه و سنی است که روز عید غدیر خم توسط حسان‌ ابن ثابت، یکی از صحابی پیامبر(ص) که در روز غدیر ملازم پیامبر اکرم (ص) بود و بلافاصله پس از ایراد خطبه غدیر توسط حضرت رسول(ص) سروده شد؛ آنچه از تاریخ به جای مانده این بوده که پیامبر(ص) پس از قرائت این ابیات زیبا به‌قدری شاد می‌شوند که به شاعر آن صله می‌دهد و آن فرد را دعا می‌کنند.

نقشبندی

نقشبندی

وی با بیان اینکه همه منابع شیعه و سنی این مطلب را نقل کرده‌اند، گفت: این شعر در کتب معتبر اهل سنت نیز روایت شده است؛ به همین خاطر آن شب به‌یادماندنی، استاد نقشبندی با اعتقاد به غدیر و با صوتی شنیدنی و ماندگار و بدون استفاده از سیستم صوتی آن ابیات را خواندند و حاضران از جمله خود استاد بسیار متأثر شدند. بنده که در اکثر جلسات استاد مولایی حضور داشتم، آن شب در آن محفل انس نبودم و همیشه به این خاطر ناراحت بودم که از شنیدن اجرای ابتهال استاد نقشبندی در آن شب خاص و به یادماندنی محروم مانده بودم. بادپا تصریح کرد: توسط یکی از قدیمی‌های جلسات استاد نقشبندی تعدادی کاست در اختیار بنده قرار گرفت؛ این کاست‌ها صوت‌هایی از جلسات استاد بود که در گوشه‌ای نگهداری می‌شد؛ بنده بعد از گوش کردن به این صوت ماندگار چنان مشعوف شدم که گویا هدیه‌ای از جانب خود استاد در این روزها دریافت کرده‌ام و این هدیه را در اختیار دیگر مخاطبان و دوست‌داران استاد مولایی نیز قرار می‌دهم تا همه از این نوای ماندگار بهره‌مند شوند.

نقشبندی

نقشبندی

وی در پایان عنوان کرد: شاید این صوت ماندگار آخرین یادگاری و هدیه‌ای باشد که استاد مولایی، برای تمامی دوستداران و شاگردان خویش فرستاد تا در این روز هجران استاد، التیامی بر درد از دست دادن این بزرگ‌مرد تاریخ قرائت قرآن کشورمان باشد. مردی که با قرآن زیست و همراه و هم‌کلام شد و حتی در روز‌های نبودنش نیز نوای معطری از عطر ماندگار جلسات خویش را در میان دوستداران خویش بر جای گذاشت.

نقشبندی

نقشبندی

ابتهال استاد سید نقشبندی / خطبه الغدیر / تهران، سال ۱۳۵۲ شمسی
پخش کلیپ تصویری از سرور پایگاه بزرگ قرآنی طه، همراه با متن اشعار و زیرنویس فارسی:
دانلود و پخش فایل صوتی از سرور پایگاه بزرگ قرآنی طه :
دانلود

غدیریه حسان بن ثابت انصاری

ینادیهمُ یومَ الغدیرِ نبیهمْ ………….. بِخُمٍّ وأسْمِعْ بالرسولِ مُنادِیا
فقالَ فمَن مولاکمُ ونبیکمْ ………… فقالوا ولم یُبْدوا هناکَ التعَامِیَا
إلهُکَ مَولانا وأنتَ نبینا ……………. ولم تَلْقَ مِنَّا فی الوِلایَهِ عَاصِیَا
فقال لهُ قُمْ یاعلیُّ فإننیْ ………… رضِیتُکَ من بعدی إماماً وهادیا
فمَنْ کُنتُ مَوْلاهُ فهذا وَلیُّهُ …………… فکونوا لهُ أتْبَاعَ صِدْقٍ مَوَالِیَا
هُنَاکَ دَعَـا اللهمَ وَالِیْ وَلِیَّهُ ………… وکن للذی عادى عَلِیَّاً معادیا
پیامبر بزرگوار، درروز غدیر به مسلمانان ندا کرد و گفت:
 نبى و مولاى شما کیست؟ بدون هیچگونه درنگ وچشم پوشى گفتند:
 خداوند مولاى ماست و تو پیامبر مائى و از ما، هیچگونه عصیانى در این زمینه نخواهى دید.
 پیغمبر اکرم به على فرمود: برخیز که تو بعد از من پیشواى این خلقى.
 هر که من مولاى اویم، على مولاى اوست، و بر شماست که به راستى پیرو او باشید.
 خداوندا دوستدار دوستان او باش و دشمنانش را دشمن بدار.
منابع : اکبرالقراء – پایگاه بزرگ قرآنی طه
لینک کوتاه :

 کد جهت بارگذاری لینک سایت در موبایل و تبلتQR:  ابتهال خطبه الغدیر استاد نقشبندی در جلسه استاد مولایی ۱۳۵۲ / بسیار جالب

درباره‌ی مدیریت

مدیریت

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاۿموردنیاز علامت‌گذارۿشده‌انؿ#039;


*

code